Czym się wyróżnia dobre konto osobiste?

0
1849

T

rudno sobie obecnie wyobrazić, że nie posiadamy rachunku w banku, na który są przelewane wynagrodzenia lub z którego korzystamy w celu zrobienia opłat domowych.

Dużą popularnością cieszy się bankowość internetowa, dzięki której nie musimy tracić czasu na wizyty w banku, by zrobić jeden przelew. Żeby być zadowolonym z konta, które nam oferuje bank, powinniśmy najpierw zorientować się, co składa się na ofertę. Na pewno bardzo istotne jest, czy nasze konto osobiste jest bezpłatne, czyli za jego prowadzenie bank nie pobiera od nas opłaty. Jeśli zależy nam na dostępie do rachunku przez internet, warto upewnić się, czy konto, które zakładamy, będzie posiadało taką możliwość. Coraz więcej banków oferuje swoim klientom bankowość elektroniczną, gdzie dostęp do rachunku, jego aktywów, możliwości wykonywania operacji bankowych jest nieograniczony, czyli oferowany przez całą dobę.

Poza bezpłatnym prowadzeniem rachunku banki często oferują do konta kartę debetową, dzięki której możemy wypłacać gotówkę z bankomatów, a także opłacać zakupy w sklepach. Tutaj z kolei warto się upewnić, czy za wydanie, a później korzystanie z karty są pobierane opłaty bankowe. Dobre konto to również bezpłatne przelewy przez internet, co nie zawsze jest standardem oferty. Często poza jednokrotną opłatą za przelew bank pobiera dodatkową opłatę za autoryzację smsem, która jest bezpieczna dla wykonywanych operacji, niemniej podnosi koszt prowadzenia rachunku.

Dodatkową zaletą atrakcyjnego dla klienta banku konta osobistego jest możliwość korzystania z bezpłatnych bankomatów, których duża ilość jest do dyspozycji na terenie całego kraju. Niektóre banki nie oferują takiej możliwości, co wiąże się z dodatkowymi kosztami przy wypłacie gotówki. Bardzo mile widziane jest konto połączone z rachunkiem oszczędnościowym, zwłaszcza, gdy bank ma dobrą ofertę oprocentowania rachunku do zaproponowania. Wszystkie nadwyżki na koncie osobistym możemy przelewać na połączone z nim konto oszczędnościowe, na którym mogą trochę zyskać na wartości.

Na pewno nie znajdziemy w żadnym banku konta idealnego, ale warto sprawdzić oferty kilku instytucji finansowych, by wybrać tę najbardziej dla nas korzystną. Dzięki temu składając wniosek o założenie rachunku osobistego będziemy wiedzieli, że wybraliśmy konto tanie, funkcjonalne i dające dużo swobody działania w wykonywaniu wszelkich operacji bankowych, łącznie z samodzielnym założeniem lokaty terminowej przez internet.