Inwestowanie może początkowo wydawać się zniechęcające, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz, a światowy rynek przeżywa krach. Jednak szukanie odpowiedzi na to, jak zacząć inwestować wcale nie musi to być przerażająca próba odłożenia kilku groszy. Jeśli podejdziesz do tego należycie – to znaczy: przeprowadzisz badania i przyłożysz się do tematu z należytą starannością, powinieneś być na dobrej drodze do zdrowej i solidnej finansowej przyszłości.
Chcesz dowiedzieć się, jak inwestować pieniądze, ale nie wiesz, od czego zacząć? Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik dla początkujących, aby pomóc Ci zwiększyć ciężko zarobione pieniądze, nawet gdy cały rynek zdaje się być przeciwko!


Krok 1. Zrozum, jakim jesteś typem inwestora
Zanim zaczniesz inwestować, musisz wiedzieć, w jaki sposób chcesz inwestować. Ogólnie istnieją trzy najbardziej popularne rodzaje stylów inwestowania i utożsamiając się z jednym z nich będziesz wiedział, jak inwestować zgodnie ze swoimi predyspozycjami.
Samodzielne inwestowanie
Tego stylu inwestowanie jest podejściem bardziej praktycznym. Wymaga samodzielnego wykonania wszystkich badań. Będziesz także musiał regularnie śledzić swoje finanse, co może być czasochłonne. Z drugiej strony oznacza to, że masz całkowitą kontrolę nad tym, co znajduje się w Twoim portfelu. Jeśli wolisz inwestować samodzielnie, znajdź maklera giełdowego i otwórz konto maklerskie. Po otwarciu konta możesz samodzielnie zacząć kupować i sprzedawać poszczególne akcje.
Pasywne inwestowanie
To podejście do inwestowania typu „ustaw i zapomnij” jest przeznaczone dla osób, które nie mają na tyle czasu ani chęci, aby samodzielnie wykonywać wszystkie ciężkie czynności. Istnieje wiele opcji również, jeśli chcesz zatrudnić kogoś kto zabierze się za inwestowanie dla Ciebie. Możesz też inwestować w fundusze inwestycyjne. Najważniejsze jednak, byś miał jakiekolwiek rozeznanie w co warto zainwestować – to ważne! W dzisiejszych czasach istnieją nawet całe platformy, które wykonują całą pracę za Ciebie, gdy już odpowiesz na kilka pytań dotyczących Twoich celów inwestycyjnych i tego, jakie ryzyko chcesz podjąć.
Inwestowanie z pomocą doradcy
Jeśli wolisz nie angażować się zbytnio w proces inwestycyjny, prawdopodobnie wolisz skorzystać z doradcy inwestycyjnego. Alternatywą jest korzystanie z doradcy giełdowego , To właśnie trzeci styl, który właściwie jest skrzyżowaniem samodzielnego inwestowania i inwestowania pasywnego. Zatrudnienie doradcy giełdowego może być sposobem samodzielnego wybierania akcji, przy jednoczesnym uzyskaniu wglądu na inwestowanie dla początkujących oczami eksperta. Nadal będziesz musiał mieć własne konto brokerskie, ale czasochłonne badania możesz pozostawić innym, dlatego tego rodzaju hybryda jest naprawdę często wybierana.


Krok 2. Wybierz klasę aktywów, która odpowiada Twojej tolerancji na ryzyko
Gdy już założysz konto, z biurem maklerskim lub doradcą – możesz zacząć inwestować! To może być zniechęcające, jeśli nie przygotowałeś się odpowiednio. W końcu istnieje tak wiele opcji inwestowania, w zależności od Twojej tolerancji na ryzyko lub stopnia skłonności do utraty pieniędzy w zamian za wyższy zwrot. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej ryzykowna jest inwestycja, tym wyższy zwrot. Chociaż może być kuszące, aby inwestować w bardziej ryzykowne akcje, najlepszą rzeczą jest inwestowanie w wiele różnych klas aktywów. Być może póki co zastanawiasz się, jak inwestować małe kwoty – i to też jest w porządku.
Jeśli chodzi o samo pojęcie „Klasa aktywów” musisz wiedzieć, iż jest to nic innego jak grupa podobnych rodzajów inwestycji. Możesz inwestować w jedną lub wiele klas aktywów. Poniżej wymieniamy przykłady podstawowych klas aktywów dla inwestorów w zależności od tego, jak bardzo są one ryzykowne.
Inwestowanie gotówki
Obejmuje to również ekwiwalenty gotówki. Gotówka uważana jest za najbezpieczniejszą inwestycję, ponieważ jej wartość jest zwykle stała, nawet biorąc pod uwagę inflację. Aby w łatwy sposób zwiększyć swoje rezerwy gotówkowe, możesz zainwestować w oprocentowane konto oszczędnościowe.
Inwestycja w nieruchomości
Dzieje się tak, gdy posiadasz fizyczną własność. Możesz także posiadać część nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że nieruchomości mogą być dużym zobowiązaniem. Niekoniecznie są one najlepszą odpowiedzią na to, jak zacząć inwestować na starcie.


Inwestycja w akcje
Prawdopodobnie o tym myśli większość ludzi, gdy myślą o inwestowaniu. Należy jednak pamiętać, że ryzyko związane z akcjami różni się znacznie w zależności od firmy. Młodsze firmy mogą być bardziej ryzykowne, ale firma o ugruntowanej pozycji może również zbankrutować z powodu nieoczekiwanych zmian lub nagłych procesów sądowych.
Inwestowanie w surowce i metale szlachetne
Podobnie jak w przypadku nieruchomości, towary mają posiadać coś fizycznego – czy to złoto, czy ropa, czy jeszcze coś innego. Możesz nimi handlować, ale na szczęście rzadko musisz je przejmować. Istnieje wiele różnych sposobów kupowania i sprzedawania towarów tego rodzaju, z jakimi trzeba się zapoznać, jeśli to będzie obrany przez Ciebie kierunek.
Inne inwestycje alternatywne
Ponieważ musisz mieć zdywersyfikowany portfel, możesz również rozważyć alternatywne inwestycje, takie jak dzieła sztuki na platformach, czy też pożyczki dla małych firm. Mogą one być doskonałym dodatkiem do Twojego portfela, chociaż wiążą się z własnym zestawem zagrożeń do rozważenia – o czym oczywiście musisz pamiętać jako niedoświadczony inwestor.


Krok 3. Ustal termin i wybierz cel inwestycyjny
Teraz, gdy masz już lepsze wyobrażenie o jak inwestować i w co warto zainwestować, a przede wszystkim o typach klas aktywów, w które możesz inwestować, czas określić swoje cele finansowe.
Zadaj sobie następujące pytania:
- Po co oszczędzasz i inwestujesz?
- Ile będziesz potrzebować?
- Jak wiele jesteś w stanie zaryzykować?
Jeśli oszczędzasz na studia swojego dziecka, będziesz potrzebować innej kwoty niż wtedy, gdy oszczędzasz na emeryturę. Inwestowanie krótkoterminowe też rządzi się innymi prawami, to wszystko jest konieczne do rozważenia, jako jeden z pierwszych punktów, gdy w grę wchodzi inwestowanie dla początkujących. Gdy to wszystko sobie poukładasz – zacznij inwestować już dziś. Owszem, możesz pomyśleć, że teraz nie jest dobry czas na inwestowanie ze względu na całą niepewność związaną z pandemią koronawirusa, jednak prawda jest taka, iż skoro już wiesz, jak inwestować małe kwoty – nie ma lepszego czasu niż teraz.