Lokaty długoterminowe – lepiej oprocentowane?

0
1596

P

orównując najnowsze lokaty bankowe, nie ma najmniejszych wątpliwości, że najbardziej się opłaca oszczędzanie na lokacie zakładanej na okres dłuższy niż sześć miesięcy. Nie ma nawet znaczenia, czy zdecydujemy się na oprocentowanie z dzienną kapitalizacją odsetek, czy też dającą oprocentowanie pod koniec trwania lokaty. Najlepiej jeśli podczas podpisywania lokaty uda się nam ominąć opodatkowanie takiej lokaty, oszczędzając 19% zysków.

Porównując najnowsze lokaty bankowe, nie ma najmniejszych wątpliwości, że najbardziej się opłaca oszczędzanie na lokacie zakładanej na okres dłuższy niż sześć miesięcy. Nie ma nawet znaczenia, czy zdecydujemy się na oprocentowanie z dzienną kapitalizacją odsetek, czy też dającą oprocentowanie pod koniec trwania lokaty. Najlepiej jeśli podczas podpisywania lokaty uda się nam ominąć opodatkowanie takiej lokaty, oszczędzając 19% zysków.

Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę z bankiem, warto szczegółowo przestudiować jej treść. Należy zwrócić uwagę, jakie warunki proponuje bank. Podstawowe informacje to oczywiście oprocentowanie lokaty oraz częstotliwość naliczania odsetek. Niektóre banki ustalają również wysokość kwoty minimalnej na lokacie. Należy sprawdzić, czy odsetki są dopisywane do lokaty, czy bank przekazuje je do nieoprocentowanego lub niskooprocentowanego rachunku bankowego. Konieczne jest również zbadanie, czy można ustanowić pełnomocnika do lokaty. Nawet jeśli planujemy oszczędzać przez dłuższy czas, a zamrażane środki są nam chwilowo niepotrzebne, to nigdy nie wiadomo, czy nasza sytuacja życiowa nie zmieni się na tyle, że będziemy musieli po nie sięgnąć. Zawsze warto dowiedzieć się, jakie są konsekwencje zerwania lokaty, czy bank wypłaci nam odsetki naliczone w dniach, w których pieniądze były zamrożone, czy też nie.

Z drugiej strony planowana przez rząd nowelizacja ustawy podatkowej, zakłada, że wszystkie lokaty, nawet te z kapitalizacją dzienną będą objęte podatkiem Belki. Oszczędzanie w okresie dłuższym niż do 1 stycznia 2012 roku, kiedy mają wejść nowe przepisy, które mogą doprowadzić do tego, że zysk z lokat długoterminowych będzie dużo niższy niż początkowo zakładaliśmy, jest zatem nieopłacalne. Nic dziwnego, że w nowym roku lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek będą coraz mniej popularne. Banki będą musiały po prostu zaproponować inne rozwiązanie. Zmiana następuje również w innym zakresie. Nowe przepisy zakładają, że podatek będzie zaokrąglany nie do pełnego złotego, ale do grosza. Złą informacją dla osób mających pieniądze na lokatach jest wysoka inflacja, która dodatkowo pomniejsza zyski z lokat. Dlatego tak ważne jest porównanie lokat, zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek propozycję.