ABC lokat bankowych – co każdy nas powinien wiedzieć o lokatach?

0
1542

L

okaty bankowe to propozycje dla klientów instytucji finansowych, którzy chcą oszczędzać z zyskiem. Oszczędzać z zyskiem, to znaczy umieszczać swoje pieniądze tam, gdzie mogą one pracować i przynosić wymierne korzyści.

Lokaty bankowe to produkt nie nowy. Możemy z nich korzystać od dawna. Produkty takie oferowane w PRL-u miały bardzo wysokie oprocentowanie lokat. Działo się tak, ponieważ ówczesny pieniądz szybko tracił na wartości. Lokaty bankowe oprocentowane na trzydzieści procent nie przynosiły praktycznie żadnych zysków. Im dłużej się oszczędzało, tym więcej się traciło.

Dzisiaj banki oferują o wiele niższe zyski z lokat, ale praktycznie lokaty te przynoszą większe zyski, bo pieniądz jest stabilny. Klienci korzystający z lokat zyskują tyle, że ich oszczędności nie leżą odłogiem, ale wykorzystywane są przez banki w różnych celach.

Lokaty dla banków 

Lokaty bankowe przynoszą liczne korzyści instytucjom finansowym. Jak wiadomo, banki zajmują się obrotem pieniądza i na nim zarabiają. Ale, żeby obracać pieniędzmi, trzeba je mieć. Lokaty to nic innego, jak źródło pozyskiwania pieniędzy, którymi się obraca. Obraca się nimi pożyczając je firmom i pojedynczym osobom.

Co trzeba wiedzieć o lokatach?

O lokatach bankowych trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że dzielą się na bezterminowe, krótkoterminowe i długoterminowe.

Lokaty bezterminowe są depozytami, na których umieszczamy pieniądze, ale nie ulegają one zamrożeniu. Innymi słowy, możemy sięgnąć po nie w każdej chwili. Im szybciej sięgniemy po naszą kasę, tym mniejsze odsetki zostaną dopisane do naszej lokaty.

Lokaty terminowe zobowiązują nas do zamrażania kapitału na z góry określony czas. Kapitału zamrożonego nie możemy ruszać. Lokaty terminowe dzielą się na krótko i długoterminowe. Krótkoterminowe mogą trwać kilka miesięcy lub rok. Długoterminowe muszą trwać więcej niż rok, a mogą nawet pięć lat. Wszystko zależy od tego, jak długo możemy nie tykać oszczędności zamrożonych na lokacie.

Najlepsze lokaty bankowe

Najlepsze lokaty to te, do których bank dopisuje najwyższe odsetki. Inaczej mówiąc, są to lokaty z najwyższym oprocentowaniem. Oprocentowanie lokat jest stałe lub zmienne, w zależności od czasu ich trwania. Stałe oprocentowanie mają lokaty krótkoterminowe. Jest to proste rozwiązanie, ponieważ już pierwszego dnia lokaty wiemy ile zyskamy na koniec. Oprocentowanie zmienne mają lokaty dynamiczne, czyli bezterminowe.

Atrakcyjna lokata to też specjalne konto, za obsługę którego płacimy możliwie jak najmniej. W końcu chodzi nam o to, by cierpliwe oszczędzanie i pożyczanie pieniędzy bankowi dało nam jak największe zyski.

Korzystne lokaty to także te, w których można ustanawiać pełnomocnictwo. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku lokat długoterminowych. Zakładając lokatę na trzy lub pięć lat, nie do końca wiemy co się zdarzy. Nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy potrzebowali kogoś, kto w naszym imieniu zajmie się lokatą i będzie reprezentował nas w banku. Szybkie i łatwe porównanie lokat bankowych zapewnia ranking lokat, który znajdziemy na internetowych stronach wielu banków i nie tylko.