Jakim sposobem dokonać wyboru konta osobistego i być zadowolonym z wyboru?

0
1617

J

ak wybrać spośród wielu, różnorodnych propozycji dużej liczby banków najtańsze i najlepsze konto?

Statystyczny posiadacz rachunku bankowego korzysta z paru przelewów w każdym miesiącu, czasami także z polecenia zapłaty, wypłaca gotówkę w bankomatach i kartą do rachunku płaci za towary i usługi w sklepach osiedlowych, sieciach handlowych, na stacjach benzynowych, itp. Często zdarza się, że korzysta także z kredytu odnawialnego w koncie umożliwiającego wielokrotne zadłużanie się w ramach przyznanego przez bank limitu. Za wszystkie te usługi nasz bank może naliczać opłaty. Zatem wybierając rachunek należy zbadać ile może nas kosztować jego posiadanie i korzystanie z dostępnych usług.

Najważniejsza jest opłata za prowadzenie konta bankowego. Każdego miesiąca bank pobierze z naszego rachunku stosowną opłatę wyszczególnioną w taryfie opłat i prowizji. W skali całego roku będą to już dość spore koszty i jeśli zależy nam na oszczędzaniu własnych pieniędzy należy poszukać konta prowadzonego bez takiej opłaty. Część banków wymaga określonych wpływów na rachunek żeby utrzymać jego darmowe prowadzenie. Tę kwestię również powinniśmy sprawdzić.

Najlepiej gdy nie będziemy także płacić za przelewy wykonywane internetowo ani posiadanie karty do konta – to da nam także niemałe oszczędności. Przy przelewach powinno się sprawdzić czy będziemy płacić na przykład za SMS-y z hasłami jednorazowymi do autoryzacji przelewów. Można również zetknąć się z sytuacją, że obciążone opłatą będą zlecenia stałe – zweryfikujmy wtedy jak dużo będą kosztować. Natomiast w przypadku opłaty za kartę do rachunku dobrze jest zweryfikować czy są wymagane jakieś obowiązkowe transakcje kartą żeby była ona bezpłatna. Chociaż jeśli korzystamy dotychczas z karty to nie powinna to być przeszkoda na zdecydowanie się na konto gdzie transakcje kartą są wymagane do jego darmowego prowadzenia.

Istotna przy wybieraniu banku, któremu powierzymy nasze pieniądze jest również dostępność bankomatów, z których gotówkę będziemy mogli pobrać bezpłatnie. Można również zweryfikować czy sprawdzenie stanu konta w bankomacie jest bezpłatne (o ile przewidujemy korzystanie z takiej usługi).

Po zweryfikowaniu podstawowych informacji odnoszących się do oferty rachunku bankowego możemy założyć rachunek – czasem nawet bez opuszczania domu!