Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

0
1852

W

ostatnim czasie wybór kont bankowych, a szczególnie kont osobistych stał się ogromny. Kilkanaście polskich banków oferuje konta, które możemy zakładać przez internet. Jak w gąszczu ofert wybrać najkorzystniejszą propozycję.

Polacy założyli aż o 20% więcej kont osobistych w tym półroczu, porównując z czerwcem 2010. Myślę, że jest to skutek wszechobecnych kampanii reklamowych i mnogości ofert, jak już wspomniałem we wstępie. W tym artykule napiszę, czym powinniśmy się kierować przy wyborze własnego rachunku oraz jak założyć konto w banku.

Przeciętnie każdy Polak przepłaca od 400 – 800 zł za konto bankowe rocznie, za 800 zł można już jechać na wczsy do Grecjii, uważam, że po przeczytaniu poniższych wskazówek, nie będziesz już należał do tego grona przepłacających tylko do wypoczywających. Przy wyborze własnego ROR-a zwróć uwagę na:

 • miesięczną opłatę za prowadzenie konta
 • koszty przelewów wewnętrznych i zewnętrznych
 • opłatę miesięczną za kartę płatniczą
 • prowizje za wypłaty z bankomatów
 • jak daleko masz do najbliższego oddziału banku
 • jaką opinią cieszy się bank wśród klientów
 • dodatkowe bonusy, promocje jakie są aktualnie oferowane przy konkretnym koncie

Ponadto powinniśmy, jeszcze przed założeniem konta przemyśleć do czego w przyszłości będzie nam służyło konto, jeżeli na przykład będziemy robić dużo przelewów, wybierzmy bank w którym są darmowe przelewy, jeżeli natomiast będziemy często wypłacać z bankomatów zdecydujmy się na bank w którym wypłaty są bez prowizji. Dlatego nie da się jednoznacznie stwierdzić jakie jest najlepsze konto bankowe, to zależy od naszych potrzeb.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na konkretne konto, wystarczy je założyć. Procedura otworzenia składa się z czterech kroków

 1. Wypełnienie wniosku na stronie banku
 2. Kurier przysyła dokumenty
 3. Potwierdzenie telefoniczne
 4. Aktywacja konta

W niektórych bankach ta procedura jest nieznacznie zmieniona, ale również nie jest skomplikowana. Pamiętaj koniecznie, że bank który oferuje nawet najlepsze konto, może oferować najmniej korzystny kredyt. Konto bankowe jest jedynie formą przyciągnięcia klienta, który później weźmie kredyt, bo jak wiadomo bank nie zarabia na rachunkach oszczędnościowych tyklko na kredytach.

Życzę udanego wyboru konta  oraz bezproblemowego użytkowania i niskich opłat.