Przełom w płatnościach bezgotówkowych w Polsce

0
877

W

edług danych udostępnionych przez Open Finance Polacy w swoich portfelach mają ponad dwa miliony kart zbliżeniowych które ułatwiają bezgotówkowe zakupy.

Na pewno nie raz każdy z nas przy płaceniu kartą żałował, że nie płacił gotówką bo obsługa karty trwa bardzo długo. Najpierw identyfikacja karty, potem czas wpisywania kodu( ile raz zdarzyło nam się pomylić PIN) no i akceptacja transakcji. Wiele banków wprowadziło już dla swoich klientów udogodnienie w tym całym procesie. Karta zbliżeniowa ma nie tylko co ułatwić co znacznie przyśpieszyć właścicielowi płatność bezgotówkową. Banki zakładają, że wzrośnie liczba wydawanych przez nich kart bezdotykowych.  Ten nowy gadżet przyjął się na Polskim rynku na co wskazuje fakt, że 17 banków wprowadziło już takie kart do swojego obiegu.

Gdzie możemy zapłacić taką kartą? Ten sposób płatności nie jest wprowadzony we wszystkich punktach handlowo-usługowych. Ważną informacją  dla posiadaczy takich kart jest kwota transakcji do jakiej możemy zapłacić przy użyciu transakcji bezgotówkowej bez autoryzacji. Z uwagi na fakt, że przeważnie mają być to małe zakupy czy bilet do kina, kartą tego typu możemy zapłacić do 50 złotych. Pomimo takiego ułatwienia w dziedzinie płatności bezgotówkowej wielu klientów banków nadal woli dokonywać transakcji gotówkowych.

Osoby które wychodzą z założenia, że czują się bezpieczniej kiedy do płacenia nie używają plastikowych kart mogą znaleźć dla siebie kolejny argument również przy kartach bezdotykowych.  Otóż przy kwocie do 50 złotych nie mamy autoryzacji karty a to oznacza, że wystarczy ją wyciągnąć i zbliżyć do czytnika. Jeżeli nasze konto nie posiada limitu dziennych wypłat to przy kradzieży takiej karty możemy mieć wypłaty z konta do 50 złotych. Oczywiście zaraz po zorientowaniu się o kradzieży należy zablokować kartę żeby uniknąć takich sytuacji.

Operacje bezdotykowe są już szeroko powszechne na zachodzie Europy i to nie tylko przy transakcjach gotówkowych. Londyńska komunikacja miejsca jest praktycznie oparta o bezdotykowy system. Czytniki są na tyle silne, że wystarczy przyłożyć torebkę w której jest karta zbliżeniowa i możemy pojechać autobusem czy metrem.  W MasterCard płatność bezdotykowa jest dostępna pod nazwą PayPass natomiast przy kartach Visy pod nazwą payWave.